Konsultacje umowy partnerstwa już na półmetku
Przed nami jeszcze trzy tygodnie konsultacji społecznych i kilka konferencji online w sprawie projektu umowy partnerstwa – dokumentu, który będzie strategią wydatkowania środków unijnych w latach 2021–2027.
Wraz z nowym rokiem weszliśmy także w nowy okres finansowania polityki spójności Unii Europejskiej. Już dawno za nami fundusze przedakcesyjne, później krótki okres tzw. programowania 2004–2006 (w tym czasie realizowany był m.in. „Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego" – wciąż można trafić na tablice pamiątkowe, które informują o projektach dofinansowanych z jego środków), a następnie w pełni „dojrzały i pełnoprawny" okres 2007-2013, m.in. z programami „Innowacyjna Gospodarka", „Kapitał Ludzki" oraz regionalnymi programami operacyjnymi (oddzielny dla każdego województwa). Później przyszedł czas budżetu 2014–2020 m.in. z programami: „Inteligentny Rozwój", „Wiedza, Edukacja, Rozwój", a także „Polska Wschodnia". Również w tym okresie każde województwo miało swój własny program regionalny. I chociaż ten ostatni okres (wbrew kalendarzowi, ale w zgodzie z zasadą n+2/n+3) wciąż jeszcze nam towarzyszy, czyli realizowane i rozliczane są inwestycje, badania, szkolenia i inne projekty, a nawet nadal ogłaszane są nowe konkursy o dofinansowanie z wciąż niewyczerpanej puli środków, to jednak zdecydowanie pora myśleć o wydatkowaniu pieniędzy zagwarantowanych na lata 2021-2027.
Cele i spójność
Podstawowe cele i sposoby wydatkowania tych środków są określane na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta